Biznes wymaga od nas wielu kompetencji i tak naprawdę, czy nadajemy się do jego tworzenia i utrzymania, weryfikują sytuacje w praktyce. Na jedne z nich możemy się wcześniej przygotować, na inne nie.

Mając na uwadze te, które możemy przewidzieć, chciałam Was zaprosić do klubu Toastmasters.

Toastmasters pozwala wypracować w sobie konieczne kompetencje i otworzyć się na nieprzewidywalne sytuacje, które mogą okazać się dla nas intratne o ile zareagujemy odpowiednio szybko i właściwie.

Nie zawsze unikniemy zaskoczenia, niemniej jednak prowadzenie biznesu to seria nieustających zaskoczeń, wyzwań i przekraczania strefy komfortu.

Wiem po sobie.

Potrzeba niemałej elastyczności, kontroli nad własnymi uczuciami i konsekwentnego trzymania się profesjonalizmu.

Krok poza strefę komfortu, który wspaniale zaprocentował.

Znaczący wpływ na to, że radzę sobie w biznesie i osiągam własne cele, miał klub Toastmasters. Nauczył mnie ruszać z miejsca, z tym zapleczem które mam i z pełną świadomością tego, czego jeszcze mi brakuje.

Scena, na której występujemy jest nieprzewidywalna. Nigdy do końca nie wiem, jak zareagują moi odbiorcy i jakie uczucia w nich wzbudzę. Nigdy nie mam zupełnej pewności, jak zostanie przyjęte i ocenione moje wystąpienie.

Można to porównać do biznesu. Wiesz, że Twój produkt / usługa są ważne i pożyteczne. Całe zadanie polega na tym, by przekonać do tego odbiorców.

Sztuka argumentacji, logika wypowiedzi, spokój płynący z pewności siebie – jeśli tylko zaangażujesz się w wystąpienia i działania w Klubie Toastmasters, wdrożysz to sobie z łatwością.

Pozwoli Ci to osiągnąć wiarygodność w oczach Twoich klientów, partnerów i inwestorów.

Klub Toastmasters uczy akceptacji własnej pracy i docenienia całego procesu przygotowania wystąpienia. To doskonale przenosi się na środowisko biznesu. Z jednej strony – tworzymy produkty / usługi dla ludzi, odpowiadając na ich potrzeby, ale z drugiej – za tym wszystkim stoimy my, personalnie, z osobistą misją, zamysłem na koncept biznesowy i własnymi wartościami. Musimy umieć to połączyć, w autentyczny, spójny i wiarygodny przekaz.

Wystąpienia na scenie i obieranie ścieżek liderskich świetnie zweryfikowały moją determinację i konsekwencję. Zdecydowanie lepiej, niż jeszcze 2 lata temu, radzę sobie z krytyką tego, co robię. Nie wspominając już o tym, z jaką naturalnością przyszła mi otwartość i swoboda.

Poszerzanie kompetencji.

Wystąpienia na scenie nie były dla mnie początkowo czymś łatwym. Zawodowo jestem content writerką i twórczynią strategii slow marketingowych. W mojej codziennej pracy objawia się to tym, że przygotowuję treści – teksty wizerunkowo-sprzedażowe oraz raporty z rekomendacjami dotyczącymi promocji marki. Tworzę je od początku do końca – sama. Moje autorskie metody sprawiają, że klienci ufają właśnie w nie – w ich innowacyjność i świeżość. Praca z tekstem i praca z dokumentami wyzwoliła we mnie wyobraźnię, szerokokątne spojrzenie i zdolność formułowania konstruktywnych założeń. Ale nie wyzwoliła umiejętności spontanicznego nawiązywania kontaktów i uważności na ludzi! Ruszyłam ze swoją działalnością, mając mniej więcej połowę koniecznych kompetencji, nieustannie nabywając nowe.

Klub Toastmasters stał się moją przestrzenią do eksperymentów. We wspierającej i życzliwej atmosferze obfitującej w konstruktywną krytykę, z miesiąca na miesiąc, nabierałam więcej odwagi i prostoty w swoich działaniach.

Dziś, wystąpienie na konferencji, poprowadzenie meet up-u według własnego pomysłu czy zagadanie do zupełnie obcej osoby, w której widzę swoją potencjalną klientkę jest dla mnie czymś zupełnie naturalnym – robię to bez strachu.

Specyfika różnych biznesów sprawia, że zakopujemy się we własnych, wąskich kompetencjach i nie ćwiczymy się na wielu polach. A jednak biznes wymaga umiejętności wzajemnej współpracy, zdolności prezentacyjnych i błyskawicznych, inteligentnych reakcji. Nie każdy się z tym rodzi. Nie każdy czuje się komfortowo z myślą, że ma do przedstawienia prezentację przed klientem albo z myślą, że musi zabrać głos na decydującym zebraniu.

Niemniej jednak właśnie to jest od nas wymagane. Spokojnie, możesz to wyćwiczyć w klubie. Zostając członkiem, dostajesz swojego mentora, który czuwa nad Twoim rozwojem. Ścieżki rozwojowe, które możesz wybrać, to np. storytelling albo innowacyjne planowanie.

Gratulacje, Koledzy i Koleżanki z Klubu!

Praca nad swoimi ograniczeniami i świadomość tego, co jeszcze jest do poprawy, zaprowadzi Cię do celu. Prędzej czy później. Ścieżki i tempo rozwoju są różne dla każdego z nas.

Należę do klubu już 2 lata. Z dumą przyglądam się Kolegom i Koleżankom, którzy dzięki własnej inicjatywie i bezpośredniości zdobyli lepszą pracę albo zwiększyli obroty w swoich biznesach. Osiągnęli to właśnie dzięki pewności siebie i dzięki temu, że pozwoli sobie samym znaleźć się w sytuacjach wymagających.

Szukasz dla siebie komfortowego środowiska do rozwoju własnych kompetencji?
Wiesz, że trochę Ci jeszcze brakuje?

To zupełnie normalne, nie rodzimy się ekspertami. Nasze predyspozycje i talenty należy wspierać. Wspierać uczeniem się nowych rzeczy, tych, które nie są dla nas łatwe do przełknięcia. Klub Toastmasters daje do tego najlepszą okazję!

Do zobaczenia na spotkaniu!

Justyna Poluta

Właścicielka Slowkariera.com.