Ludzie nie pójdą za liderem, który nie jest zaangażowany. Zaangażowanie może się ujawnić w szerokim zakresie spraw np. w tym, jakie wybierasz sobie godziny pracy, jak pracujesz nad udoskonaleniem swoich zdolności albo co robisz dla swoich współpracowników kosztem swoich osobistych wyrzeczeń.

Czym jest zaangażowanie? Dla każdego oznacza coś innego:
Dla boksera oznacza, że trzeba się podnieść i jeden raz więcej niż się zostało powalonym.
Dla maratończyka oznacza przebiegnięcie kolejnych dziesięciu kilometrów, gdy nie ma się już siły.
Dla żołnierza oznacza przejście przez wzgórze, gdy nie wiadomo co czeka po drugiej stronie.
Dla misjonarza oznacza pożegnanie się z własnym komfortem, żeby pomóc innym.
Dla lidera oznacza ro wszystko i jeszcze więcej, ponieważ wszyscy, którzy za tobą idą polegają na tobie.

Jeśli chcesz być skutecznym liderem, musisz być zaangażowany. Prawdziwe zaangażowanie inspiruje i przyciąga ludzi. Pokazuje im, że masz przekonanie. Uwierzą w ciebie tylko wtedy, gdy ty będziesz wierzyć w swoją sprawę. Posłuchają tego co masz do przekazania podczas przemówienia, gdy wystąpisz z pewnością siebie, entuzjazmem i przekonującym tonem głosem dodasz innym wartości. Ludzie najpierw wierzą w lidera, a potem w jego wizję.

Miejscem, gdzie możemy okazać swoje zaangażowanie jest nasz klub.  Możesz zaangażować się poprzez przyjęcie roli, poprzez wcześniejsze przyjście lub zostając do samego końca integracji rozmawiając z innymi dzieląc się swoimi refleksjami i podnosząc innych na duchu. Nie ukrywajmy, każdy z nas przychodzi obserwując, wyciągając wnioski- nawet jeśli nie ocenia dostrzega wartość jaką wnosi osoba zaangażowana.

Niektórzy ludzie chcieliby, żeby wszystko było perfekcyjne, zanim się w coś zaangażują. Zaangażowanie jednak zawsze poprzedza dokonania. Mówi się, że w wyścigu konnym Kentucky Derby zwycięski koń po mniej więcej połowie dystansu praktycznie nie ma już tchu, a dobiega do mety tylko dzięki sercu. Legendarny gracz NBA Michael Jordan powiedział, że “serce do gry odróżnia dobrych od wielkich zawodników”. Jeśli jako lider chcesz coś zmienić w życiu innych ludzi, wejrzyj w swoje serce żeby zobaczyć czy naprawdę jesteś zaangażowany.

Jednak jedna rzecz to mówienie o zaangażowaniu, a druga to faktyczne działanie. Jedyną prawdziwą miarą zaangażowania są czyny. Ktoś kiedyś powiedział, że “Nie ma nic łatwiejszego niż słowa. Nie ma nic trudniejszego niż wypełnianie ich dzień za dniem”.

Gdy chodzi o zaangażowanie możemy wyróżnić 4 postawy ludzi:
1. “Wymigiwacze”, czyli ci którzy nie mają celów i w nic się nie angażują.
2. “Odraczacze”, czyli ci, którzy nie wiedzą, czy zdołają osiągnąć swoje cele, więc boją się w coś zaangażować.
3. “Odpalacze”, czyli ci, którzy zaczynają dążyć do celu, ale rezygnują gdy robi się trudno.
4. “Wypełniacze”, czyli ci, którzy stawiają sobie cele, całkowicie się angażują i płacą celę, żeby je osiągnąć.

A ty jaką jesteś osobą? Czy realizujesz swoje cele? Czy osiągasz wszystko to, co twoim zdaniem możesz osiągnąć? Czy ludzie w ciebie wierzą i chętnie idą za tobą?
Jeśli na którekolwiek z tych pytań twoja odpowiedź brzmi “nie”, to problemem może być twój poziom zaangażowania.