To był Efekt na miarę Toastmasterowych możliwości!

W piątek 15 lutego nadeszła wiekopomna chwila, gdy z różnych stron kraju zaczęli zjeżdżać się do miasta stołecznego Warszawy przodownicy pracy i kobiety pracujące. I tak mogliśmy zobaczyć się z obywatelami i obywatelkami z Bydgoszczy, Poznania, Olsztyna, Rzeszowa, Krakowa, Wrocławia czy też Łodzi. Wszyscy ściągali do stolicy w tym samym celu, by spotkać się na konferencji Efekt Toastmasters 2019, dzielić się wiedzą i nawiązywać kontakty z członkami klubów z innych miast.

Dla towarzyszy i towarzyszek, którzy byli zainteresowani aktywnym spędzaniem czasu, organizatorzy konferencji przygotowali atrakcje w postaci wstępu do parku trampolin, a chcących pomnażać dobrobyt polskiej wsi i wspierać wytwórczość polskiego kartofla zaproszono do zwiedzania Muzeum Polskiej Wódki, gdzie zwiedzających czekała również degustacja polskich trunków wysokoprocentowych.

Po aktywnym szaleństwie i degustacjach, w piątkowy wieczór odbyły się Mistrzostwa Polski w Mowach Humorystycznych i Odpowiedzi na Gorące Pytania. Na konkursie rozśmieszały nas m.in. mowy o sztuce “ojojania”, o pracy, która nie hańbi, czyli o zawodzie babci klozetowej oraz o wadach wrodzonych jednego z mówców. Po sesji przemówień obywatele i obywatelki zebrani na widowni również mogli wykazać się na scenie, gdzie wybrani dubbingowali wyświetlane na ekranie filmy. Przed naszymi towarzyszami stanęły zadania takie jak negocjacja ceny dżinsów w Peweksie, czy przekonanie publiczności, by zamiast pochodu 1 maja zorganizować pochód 1 kwietnia. Nasz klub w sesji dubbingowej reprezentowała niezawodna Katarzyna Pruska, która w dyskusji z Lordem Vaderem mówiła o wyższości „Reksia” nad „Bolkiem i Lolkiem” i twierdziła, że Luke Skywalker zawsze chciał być „dziewczynką”.

Na koniec dnia wszyscy spotkaliśmy się w klubie PiwPaw, gdzie integrowaliśmy się i bawiliśmy się przy rytmach polskiej muzyki z czasów PRLu.

Sobotę zaczęliśmy od warsztatów prowadzonych przez obywatelkę z naszego klubu, Katarzynę Krzeszowską, która podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami z budowania relacji w zespole i pokazała nam, jak powinniśmy komunikować się z ludźmi delegując im zadania. Dzięki ćwiczeniu zaproponowanemu przez Kasię mogliśmy poznać osoby siedzące obok nas i tak okazało się, że ktoś studiował na tej samej uczelni, co my lub mieszkał kiedyś w tym samym mieście.

Inni prelegenci m.in. przekonywali nas do tego, by w każdej sytuacji w życiu dokonywać ewaluacji lub uczyli jak skutecznie porozumiewać się z ludźmi, którzy komunikują się w stylu przyjacielskim, kierowniczym, analitycznym czy ekspresyjnym.

Jeden z warsztatów uratowała Katarzyna Pruska, która pokazała, że żadnej pracy się nie boi i w krótkim czasie przygotowała się do poprowadzenia warsztatu z emisji głosu w zastępstwie za nieobecną prelegentkę. Na tych zajęciach razem ćwiczyliśmy poprawny sposób oddychania, dowiedzieliśmy się, co dobrze wpływa na nasze struny głosowe i wspólnie śpiewaliśmy.  Kasia pokazała wszystkim, że członkowie klubu Silesia Toastmasters niemożliwe załatwiają od ręki, może tylko na cuda czasami trzeba trochę poczekać 😉

Sobotę, podobnie jak piątek, obywatele i obywatelki zakończyli na integracji, gdzie bawili się do późnych godzin nocnych.

Ostatniego dnia podczas prelekcji mogliśmy posłuchać m.in. jakie znaczenie w wystąpieniach publicznych mają kolory i jak rozwijać swoją karierę poza Toastmasters. Dowiedzieliśmy się również ciekawostek o gwarze warszawskiej i poznaliśmy kompetencje lidera. Podczas zakończenia owacjami podziękowaliśmy wszystkim, dzięki którym mogliśmy spotkać się na warszawskim Efekcie Toastmasters 2019 i z radością przyjęliśmy zaproszenia na kolejne spotkania w Łodzi, Wrocławiu czy Rzeszowie. Do domów wracaliśmy z głowami pełnymi nowej wiedzy, pozytywnych emocji i nadziei, że w podobnym gronie spotkamy się już niebawem.

 

Małgorzata Zarzycka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdjęcie z fotobudki 🙂