Odpowiadający na gorące pytanie ma możliwość zaprezentowania krótkiej odpowiedzi na nietypowe pytanie lub improwizację trzymając się wytycznych wyznaczonych przed moderatora sesji gorących pytań.

Twoje korzyści

Ćwiczenie improwizacji

Najczęściej jesteśmy oceniani po pierwszym wrażeniu. Jeszcze częściej pierwsze wrażenie to jedyna okazja, by wkupić się w czyjeś łaski. W związku z tym warto ćwiczyć wystąpienia improwizacyjne, tak aby w praktyce dowiadywać się, jak zrobić DOBRE pierwsze wrażenie. Zapisz się na rolę w easy speaku ( możesz to zrobić tu )

Improwizacja ma miejsce każdego dnia

Codziennie otrzymujemy od innych pytania, których się nie spodziewamy. Ma to miejsce w pracy, na ulicy, w domu. Oczywiście – dalej będą pytania, na które ciężko odpowiedzieć. Ale dzięki ćwiczeniom w Toastmasters można poszerzać swoje kompetencje względem radzenia sobie z nimi. Umiejętności improwizatorskie mogą być ratunkiem podczas mowy przygotowanej, kiedy zdarzy się nam zgubić wątek.

Twórcze myślenie

Często gorące pytania są takimi, które słyszy się pierwszy raz w życiu. W tym przypadku jak nic innego sprawdza się twórcze myślenie. Ono przyda się także w codziennych sytuacjach, gdy nie wiadomo jak poradzić sobie z daną sprawą.

Korzyści dla widza

Możliwość zobaczenia warsztatu doświadczonych mówców

Często gorące pytania są takimi, które słyszy się pierwszy raz w życiu. W tym przypadku jak nic innego sprawdza się twórcze myślenie. Ono przyda się także w codziennych sytuacjach, gdy nie wiadomo jak poradzić sobie z daną sprawą.

Bycie wsparciem dla odpowiadającego

Czasem zdarza się, że zadane pytanie odebrało wybranej osobie wszelkie twórcze myślenie. Co teraz? Może jakaś podpowiedz, naprowadzenie ze strony publiczności. Oczywistym jest, że nie należy odpowiadać za mówcę, ale warto wtedy dodać jedno, dwa słowa, które mogą sprawić, że mówca “ożyje”.

Dużo śmiechu

Śmiech jest tym, co wspaniale łączy ludzi. Zazwyczaj gorące pytania wymagają dużo wyobraźni, w związku z czym padają odpowiedzi, których mało kto się spodziewa. To znowu powoduje, że często są one bardzo zabawne. To trzeba zobaczyć, żeby zrozumieć!

Wytyczne

Jak odpowiadać na gorące pytania? Wybrane techniki i porady.

Wybrane techniki

  • Technika mostka – w przypadku trudnego lub nie zrozumiałego dla Ciebie tematu, postaraj się płynnie go zmienić, mówiąc o rzeczach, na których się znasz lub o sprawach, o których opowiadając czujesz się bardziej komfortowo – jak politycy 😉 Szukaj w pytaniu słów kluczy, które w jakiś sposób się łączą z innym ciekawym dla Ciebie tematem.
  • Technika (udawanego) eksperta – w przypadku pytania z dowolnego obszaru, postaw się w roli eksperta, który mówi z wielkim przekonaniem, nawet jeśli odpowiada na abstrakcyjne pytanie (np. na pytanie „Dlaczego w lodówce światło gaśnie, gdy ją zamkniemy” możesz odpowiedzieć, że jako jesteś inżynierem, to odpowiedź na to pytanie jest dla ciebie banalnie prosta, a następnie opowiedzieć, że to za sprawą chomików które biegając napędzają na kołowrotkach napędzają lodówkę, podbierając z niej jedzenie, gdy tylko zamykamy drzwi
  • Technika negacji pytania – zaneguj całkowicie pytanie prowadzącego i popłyń w przeciwnym kierunku, np. odpowiadając na pytanie „Czy lubisz bardziej koty czy psy?” powiedz, że nie lubisz żadnego z tych zwierząt i powiedz o innym zwierzęciu, dzięki czemu rozwiniesz dalszą wypowiedź.
  • Technika linii czasu (ang. PPF: Past-Present-Future) – odpowiadając na pytanie porównaj wydarzenia lub sytuacje na linii czasu, np. odpowiadając na pytanie „czy powinniśmy chodzić do szkoły” możesz powiedzieć, że w zamierzchłych czasach szkół nie było i posiadanie nauczyciela było luksusem (Past), obecnie w wielu krajach podstawowa edukacja jest dla wszystkich (Present) i jak spodziewasz się, że może być w przyszłości (Future).

W czasie odpowiadania na gorące pytanie

  • Jeżeli wpadła Ci do głowy odpowiedź, ale wydaje Ci się nieodpowiednia, to nie znaczy, że nie spodoba się publiczności. Zdecydowanie lepsza jest taka odpowiedz, aniżeli żadna. Poza tym, skoro mózg przekazał Ci tą informację w pierwszej kolejności, to na pewno coś znaczy.
  • Pojawienie się zielonej flagi nie oznacza końca Twojej mowy. Wykorzystaj swoją szansę i rozwijaj swój warsztat. Często otrzymujemy krótką szansę na zademonstrowanie swoich umiejętności, więc nie skracajmy jej jeszcze na dodatek sobie sami.
  • Po usłyszeniu pytania daj sobie 10 sekund na pomyślenie co chcesz powiedzieć i dopiero zacznij mówić. Jeśli jesteś w stanie, zastanów się co chcesz powiedzieć w podsumowaniu, które często sprawia najwięcej problemów.
  • Najłatwiej nam mówić o sytuacjach, które są nam bliskie, dlatego podając przykłady lub powody możesz odnieść się do swoich osobistych doświadczeń
  • Zacznij i zakończ mocno, gdyż wstęp i zakończenie najlepiej zapamiętywane są przez widownię
  • Pamiętaj, że podczas odpowiadania w dalszym ciągu możesz gestykulować i korzystać ze sceny 😉

Bądź twórczy przy udzielaniu odpowiedzi i nie ograniczaj się do technik i porad zawartych tylko w tym dokumencie.

Plik do wydruku