W książce „Ania z Zielonego Wzgórza” siostrzenica pyta ciotkę, czym właściwie jest ten zdrowy rozsądek, na który ona tak często się powołuje. Ciotka na to: “młoda damo, ten kto zdrowy rozsądek ma, doskonale wie, czym on jest. A kto go nie ma, i tak nie zrozumie, niezależenie od tego, ile by tłumaczyć.”

Z bliskością jest podobnie. Ktoś, kto jest blisko z ludźmi, na ogół wie, na czym to polega. Co nie oznacza, że potrafiłby podać dokładną definicję. A jeśli komuś życie się tak ułożyło, że bliskości nie doświadcza i jej nie okazuje, to nie bardzo wie czym ona jest. Nie rozumie, czym się różni od takich form relacji jak na przykład współpraca, kolegowanie się czy zakochanie.
Bliskość, poza tym, że jest po prostu bardzo przyjemna, jest też przydatna. Dobre, głębokie relacje przyczyniają się do zachowania zdrowia, a więc przedłużają życie.
Dlaczego unikamy tego dobra?
Z lękiem przed bliskością jest inaczej niż z lękiem wysokości. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że się jej boją, ani że jej unikają. Osoby, które tak funkcjonują, rzadko definiują swój kłopot w ten sposób. To głównie otoczenie ma problem.
Podczas spotkania zostanie omówiony ten temat skupiając się na perspektywie unikania bliskości.
Świadomość skąd może wynikać lęk, pozwoli uzmysłowić, w jakiej sytuacji jest się obecnie. Po to, aby móc polepszać relacje czy je zmieniać, jeśli są niekorzystne lub doceniać i pielęgnować gdy są satysfakcjonujące.
„Czując – rozmowy o emocjach” to cykl spotkań, które mają na celu zrozumienie wartości i znaczenia zagłębienia się we własnych uczuciach, które prowadzą do pracy nad dojrzałością emocjonalną.
Cykl stanowią spotkania realizowane przez rok.
Wiedza o emocjach a praca lidera. Umiejętność zarządzania własnymi emocjami oraz niedopuszczanie, aby emocje innych wywierały na nas wpływ, umożliwiają bycie skuteczniejszym pracownikiem. Aby umieć zarządzać swoimi emocjami trzeba się im świadomie przyjrzeć. Ważne jest, żeby mieć taką przestrzeń w głowie, w której można myśleć o tym, co się czuje. To spotkanie będzie ku temu okazją.
———————————————
Jeśli chcesz wyruszyć w głębiny własnych uczuć, to już w najbliższy czwartek 26 listopada zapraszamy na wyjątkowe spotkanie.
W tym dniu aż 4 śląskie kluby Toastmasters połączą siły, aby dobrze się bawić i wiele nauczyć ?
Link do spotkania:
https://us02web.zoom.us/j/85821660747